W ramach współpracy z dr. hab. prof. uczelni Romanem Bobrykiem z Instytutu Językoznawstwa i Literaturoznawstwa Uniwersytetu w Siedlcach oraz Instytutem Kultury Regionalnej i Badań Literackich im. Franciszka Karpińskiego zapraszamy do lektury scenariusza teatralnego autorstwa Agaty Świderskiej pt. „Wartość słowa”. Scenariusz do pobrania tutaj oraz w załączniku na dole strony.
Autorka scenariusza we Wstępie pisze:
„Scenariusz Wartość słowa powstał na podstawie książki autorstwa Romana Bobryka „Koncept poezji i poety w wierszach Zbigniewa Herberta”. Prezentuje rozważania i analizy autora powyższego dzieła, dotyczące twórczości poety oraz poezji.
Scenariusz może być wykorzystywany w ramach zadań profilaktyki szkolnej w obszarze kultury wysławiania się, w celu przeciwdziałania agresji słownej. Zawiera refleksje na temat językowej i werbalnej kondycji człowieka. Skłania do przemyśleń nad wartością słowa. Poszukuje odpowiedzi na pytania dotyczące właściwej komunikacji. Dąży do odnalezienia uniwersalnych środków, jak mówić, by nie ranić oraz jak mówić, by słowo adekwatnie wyrażało to, co mamy do przekazania.
Porusza temat roli poezji i poety we współczesnym świecie. Ukazuje akt twórczy, sens pisania. Pyta o zakres poezji, jej tematykę i formy. Odwołuje się do Biblii i mitologii. Odnosi się do symboliki i motywów węża, drzewa, kołatki, pióra. Przedstawia twórczość i sylwetkę poety – Zbigniewa Herberta.
Niełatwo zmierzyć głębokość słów pisał Karol Wojtyła w utworze Prośba Jana. Słowa mają moc. Posiadają wartość i siłę twórczą. Słowami można wiele zbudować. Warto zatem wypowiadać słowa życzliwie, z miłością i szacunkiem. Podnosić na duchu, motywować, wspierać. Słowa naprawdę oddziałują na otoczenie. Niestety, nadal zbyt często ranią, niszczą…„