Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Ireny Ostaszyk

Podstawy savoir-vivre i przedsiębiorczości

Utworzono dnia 04.06.2025
PODSTAWY SAVOIR-VIVRE i PRZEDSIĘBIORCZOŚCI
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Mordach zaprosił harcerzy z Drużyny ZHP „Ciekawi świata” działającej w Szkole Podstawowej w Mordach na międzypokoleniowe szkolenie „Podstawy savoir-vivre i przedsiębiorczości”, które poprowadziła pani Beata Izdebska – właścicielka Szkoły Dobrych Manier .
Międzypokoleniowe spotkanie pokazało, że dobre maniery potrzebne są na każdym etapie życia i nie są jedynie zbiorem reguł i zakazów. Pani Beata Izdebska umiejętnie tłumaczyła, czym jest kultura osobista i na przykładach ze swojego życia oraz doświadczenia w pracy z klientami udowadniała, jak jest ważna i jak wielki ma wpływ na postrzeganie nas przez otoczenie. Nauka dobrych manier i umiejętności społecznych, jest naprawdę wartościowa dla młodzieży, bo pomaga im lepiej funkcjonować w różnych sytuacjach. Dzięki temu młodzi ludzie uczą się szacunku do innych, kulturalnego zachowania, a także budują pozytywny wizerunek siebie. To wszystko ułatwia nawiązywanie znajomości, budowanie relacji i zdobywanie szacunku od otoczenia. Poza tym, dobre maniery mogą sprawić, że młodzież poczuje się pewniej w różnych sytuacjach, na przykład podczas rozmów, spotkań czy w sytuacjach formalnych. Pani Beata Izdebska udowadniała, jak istotne jest stosowanie zasad dobrego wychowania w sferze zawodowej. Nasz ubiór, postawa i zachowanie świadczą o naszym profesjonalizmie albo jego braku. To, jak się prezentujemy i jak się zachowujemy, wpływa na to, jak inni nas postrzegają i czy będą nam ufać czy nie. Dobre maniery i odpowiedni wygląd pokazują, że szanujemy siebie i innych, co jest bardzo ważne w każdej sytuacji, zarówno w życiu codziennym, jak i w pracy.
W trakcie szkolenia pani Beata Izdebska mówiła także o przedsiębiorczości i kompetencjach formalno-prawych nastolatków, którzy już w wieku 13 lat mogą mieć udziały w spółce i posiadać podpis kwalifikowany, oczywiście z pewnymi ograniczeniami. Zarówno seniorzy, jak i młodzi ludzie byli zachęcani do podejmowania wyzwań, zdobywania wiedzy i pracy nad sobą.
Pod koniec spotkania uczestnicy zagrali w rodzinną grę terapeutyczną Bez Pestki , której autorką jest p. Beata Izdebska. „Gra może pomóc w integracji zespołu i budowaniu relacji, ale również służy pogłębianiu więzi i wspiera rozwój komunikacji. To sprawia, że może pomóc w zwiększaniu samoświadomości i samowiedzy , pozwala rozwijać poczucie własnej tożsamości i wyjątkowości, ale też dotyka spraw moralnych i związanych z ważnymi dla danej jednostki wartościami” (Joanna Węglarz, Studio Psychologiczne). Autorka gry podarowała ją bibliotece i będzie ją można wypożyczyć!
Uczestnicy wyszli ze szkolenia z przekonaniem, że savoir vivre to inwestycja w przyszłość i dobre relacje z innymi!

Podstawy savoir-vivre i przedsiębiorczości

Utworzono dnia 24.06.2025, 15:02

GODZINY OTWARCIA

pon. - pt.

10:00 - 17:00

soboty według grafiku

9:00 - 13:00

 

Polub nas na Facebooku!

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 19

W poprzednim tygodniu: 56

W tym miesiącu: 13

W poprzednim miesiącu: 187

Wszystkich: 6268

Nie mamy jakiejś książki? Podpowiedz nam jaką kupić!

Nie mamy jakiejś ksiażki? Podpowiedz nam jaką kupić!