12 sierpnia o godz. 18.00 na rynku w centrum Mordów odbył się Powiatowy Wieczór Literacki.
W pierwszej części wieczoru swoją twórczość zaprezentowały piszące poezję i prozę mieszkanki Powiatu Siedleckiego: Judyta Piskorz (pochodząca z gminy Wodynie), Halina Grochowska (gmina Mordy), Violetta Leśniczuk (gmina Korczew), Halina Jasińska i Jadwiga Prus (gmina Zbuczyn).
Judyta Piskorz zawodowo zajmuje się leczeniem ludzi ruchem, jest fizjoterapeutą, trenerem medycznym i personalnym. Pasją pani Judyty jest natomiast pisanie. Jako nastolatka należała do grupy literackiej, a jej poezja znalazła się w kilku antologiach. Aktualnie pochłania ją pisanie dla dzieci. Wydała piękne bajki z przesłaniem pt. "Zaczarowane historie".
Halina Jasińska pochodzi z Wólki Kamiennej w gminie Zbuczyn i jest słuchaczką UTW w Zbuczynie. Natchnienie znajduje w przeżywanych przez siebie ważnych chwilach. Udział w warsztatach poetyckich prowadzonych przez Łukasza Wawryniuka sprawił, że wiersze pani Haliny znalazły się w wydanym przez LGD Ziemi Siedleckiej almanachu poetyckim "Drugie skrzydła młodości".
Jadwiga Prus mieszka w Zawadach w gminie Zbuczyn. Zajmuje się domem, ogrodem, psami. Jest również słuchaczką Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Zbuczynie. W szkole uwielbiała język polski. Pisać zaczęła podczas warsztatów literackich prowadzonych przez Łukasza Wawryniuka. Jej wiersze możemy znaleźć w wydanym przez LGD Ziemi Siedleckiej almanachu poetyckim "Drugie skrzydła młodości".
Violetta Leśniczuk pochodzi z historycznej wsi Szczeglacina w gminie Korczew. Pisać zaczęła 30 lat temu ze względu na dzieci, które prosiły ją o wierszyki na różne okazje. Piękna przyroda rodzinnych stron, widok na dolinę rzeki Kołodziejki i korczewskie wzgórza inspirują panią Violettę po dziś dzień, a jej poezja to afirmacja życia i hołd miłości.
Powiatowy Wieczór Literacki to czas promocji słowa pisanego. Swoją szansę mają tutaj zarówno osoby nieśmiało piszące do szuflady, jak i te, które mają na koncie wydane tomiki lub książki. Ważne, by promować twórczość literacką i ukazać ją jako sposób realizowania pasji, uzewnętrzniania własnej wrażliwości i dzielenia się swymi przemyśleniami z czytelnikami. Wieczór taki jak ten pozwoli, by zapisane myśli dotarły do większego grona odbiorców.
Po części literackiej wysłuchaliśmy koncertu poetyckiego Konrada Górzyńskiego.
Konrad Górzyński to na co dzień aktywny muzyk uczestniczący w wielu projektach muzycznych, instrumentalista, wokalista, realizatora dźwięku oraz kompozytor. Pochodzi z rodziny o ponad 150-letniej tradycji muzycznej. od ponad 5 lat pracuje w kulturze na stanowisku instruktora muzycznego, prowadząc zajęcia z perkusji, gitary, oraz śpiewu. Prowadzi zespół muzyczny Mała Ziemia Łosicka. Jest certyfikowanym instruktorem rytmiki, prowadzącym zajęcia muzyczno-rytmiczne z dziećmi. Prowadzi także zajęcia muzyczne z seniorami. Ukończył z wyróżnieniem Szkołę Muzyczną I stopnia im. Karola Kurpińskiego w Warszawie w klasie gitary. Uczęszczał do szkoły Muzycznej II stopnia im. Józefa Elsnera w Warszawie. Jest multiinstrumentalistą, a jego praca jest dla niego pasją. Z przyjemnością podejmuje nowe wyzwania muzyczne. Niedawno wydał płytę autorską "Czas Kwarantanny", opisującą wydarzenia z czasu pandemii.
Powiatowy Wieczór Literacki jest częścią projektu "Biblioteka moja pokoleń ostoja" realizowanego w ramach programu Partnerstwo dla książki 2023 dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Wkład własny finansowany ze środków budżetu Powiatu Siedleckiego przeznaczonych na realizację zadań biblioteki powiatowej.
POWIAT SIEDLECKI