Zwiedzanie Pałacu Rzeczypospolitej oraz Starego Miasta w Warszawie to główne punkty wizyty studyjnej bibliotekarzy z terenu powiatu siedleckiego, która odbyła się 27 czerwca i została sfinansowana ze środków budżetu Powiatu Siedleckiego przeznaczonych na realizację zadań biblioteki powiatowej.
Największe skarby Biblioteki Narodowej przechowywane do niedawna w sejfach zostały w maju udostępnione zwiedzającym w wyremontowanym Pałacu Rzeczypospolitej. Historyczne dzieła, o których czytałyśmy i uczyłyśmy się w szkole, mogłyśmy obejrzeć na własne oczy, zaś dzięki fascynującej opowieści dra Macieja Szablewskiego - kierownika Zakładu Udostępniania Zbiorów Biblioteki Narodowej - usłyszałyśmy ich niezwykłe dzieje.
Dzieła podziwiane dotąd w bibliotece cyfrowej na stronie https://polona.pl/, można od niedawna zobaczyć na własne oczy w Pałacu Krasińskich. Na wystawie stałej możemy oglądać najcenniejsze zabytki polskiego piśmiennictwa – najstarszy zapis prozy polskiej w "Kazaniach świętokrzyskich", rękopisy Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Marii Konopnickiej, Henryka Sienkiewicza, Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta, największy na świecie zbiór rękopisów muzycznych Fryderyka Chopina i Henryka Mikołaja Góreckiego i wiele innych.
Po wizycie w Pałacu Rzeczypospolitej zwiedzałyśmy Stare Miasto z przewodnikiem Marcinem Leszczyńskim, który z pasją opowiadał ciekawe historie związane z tym miejscem. Nawet Ci, którym wydawało się, że dobrze znają warszawską starówkę, byli zaskoczeni ogromem wiedzy, jaką przekazał nam pan Marcin. Oprócz tego, że realizuje swoje zamiłowania warsawianistyczne jako przewodnik miejski, jest także naszym instruktorem metodycznym Bibliotece Wojewódzkiej na Koszykowej.
Dziękujemy naszym koleżankom bibliotekarkom za wspólnie i aktywnie spędzony dzień i z ciekawością czekamy na kolejne pomysły na realizację wizyt studyjnych. Gdzie nas nogi poniosą za rok?