"Tajemnice mazowieckich kapliczek i krzyży przydrożnych" autorstwa Zofii Paczóskiej to książka niezwykła. Wokół niej w naszej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie realizowane w ramach projektu "Biblioteka moja pokoleń ostoja" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Popołudnie i wieczór 15 listopada upłynęły w bibliotece w kameralnym gronie i nastrojowym otoczeniu pięknych zdjęć mazowieckich kapliczek i krzyży przydrożnych oraz obrazów o tej samej tematyce namalowanych przez znanego artystę Mirosława Greluka.
Kapliczki i krzyże przydrożne - ile ich mijamy każdego dnia, nie zdając sobie sprawy z ich często niezwykłej historii? Pani Zofia Paczóska w swojej książce podjęła się wydobycia ukrytych znaczeń owych symboli religijnych i ocalenia ich od zapomnienia. W powstanie książki zaangażowała całe pokolenia - od najmłodszych po najstarszych mieszkańców różnych miejscowości. Przywołała wspomnienia i ludzkie historie ukryte w kapliczkach oraz krzyżach, a także błagalne, dziękczynne i przebłagalne intencje ich fundatorów.
Zebrana na spotkaniu autorskim publiczność otworzyła się i przywołała własne wspomnienia oraz doświadczenia. Uzmysłowiliśmy sobie jak wiele kapliczek i krzyży przydrożnych jest jeszcze wartych opisania.
Po lekturze książki "Tajemnice mazowieckich kapliczek i krzyży przydrożnych" autorstwa Zofii Paczóskiej na pewno inaczej spojrzymy na stojące przy naszych domach i uliczkach znaki religijne, które są świadectwem czyjegoś zadośćuczynienia, wdzięczności i próśb.