Kolejne szkolenie dla bibliotekarzy z terenu powiatu siedleckiego odbyło się 8 listopada w Gminnej Bibliotece Publicznej w Mokobodach, a jego tematem były "Nowoczesne aplikacje mobilne i narzędzia internetowe w promocji czytelnictwa i działań biblioteki". Spotkanie poprowadził Karol Baranowski, a zostało sfinansowane ze środków budżetu Powiatu Siedleckiego przeznaczonych na realizację zadań biblioteki powiatowej.
W bibliotece w Mokobodach gościłyśmy drugi raz, ale w jej nowej siedzibie spotkałyśmy się po raz pierwszy. Był to dzień dużej dawki wiedzy o wykorzystaniu nowych technologii w pracy bibliotekarza oraz inspiracja do organizowania nowych form i metod pracy podczas spotkań w bibliotece z różnymi grupami wiekowymi. Był czas na rozmowy i wymianę doświadczeń oraz wiele śmiechu podczas naszych prób odnalezienia się w wirtualnej rzeczywistości.
Dziękujemy serdecznie dyrektor GBP w Mokobodach Barbarze Przesmyckiej oraz bibliotekarkom: Ilonie Bednarczyk i Marzenie Gałązce za przemiłą atmosferę i przygotowanie szkolenia. Życzymy owocnej pracy i wielu czytelników w nowej siedzibie biblioteki.
Karol Baranowski od jedenastu lat pracuje na stanowisku bibliotekarza – nauczyciela w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie, a od sześciu lat na 1/4 etatu na stanowisku bibliotekarza w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, w agendzie Arteteka. Prowadzi lekcje biblioteczne i warsztaty dla dzieci i młodzieży, organizuje gry miejskie i gry biblioteczne. Zafascynowany Internetem oraz możliwościami jakie dają nowoczesne technologie w pracy bibliotekarza. Interesuje się narzędziami multimedialnymi oraz mobilnymi, które z wielką ochotą wykorzystuje w codziennej pracy. Tablety, smartfony i komputery to dla niego ważne narzędzia będące ogromną pomocą w codziennej pracy. Organizator, twórca gier miejskich (edukacyjnych, historycznych, literackich). Współorganizator Odjazdowego Bibliotekarza w Krakowie od 2011 roku. Aktywnie działa w Stowarzyszeniu LABiB, które jest platformą zrzeszającą nie tylko bibliotekarzy, ale także animatorów kultury i działaczy. LABiB pozwala na szeroko zakrojoną współpracą pomiędzy bibliotekarzami. Wymianę pomysłów i dzielenie się dobrymi praktykami. Od kilku lat prowadzi swojego bloga pod adresem www.charliethelibrarian.com, na którym głównie porusza tematy związane z literaturą, biblioteką oraz przytacza ciekawostki znalezione w bibliotekach cyfrowych. W 2020 roku został wybrany Bibliotekarzem Roku 2019 w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.