Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Ireny Ostaszyk

„Zapomniane pisarki polskie – odkrywanie utraconej historii”

Utworzono dnia 24.01.2025

22 stycznia słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Mordach wysłuchali prelekcji akademickiej na temat kolekcji „Zapomniane pisarki polskie – odkrywanie utraconej historii”, którą poprowadziła prof. dr hab. Beata Walęciuk-Dejneka.

Profesor Beata Walęciuk-Dejneka jest koordynatorem badawczo-naukowego projektu literackiego, którego celem jest przywrócenie pamięci o zapomnianych kobietach-pisarkach. Mówiła o trudnościach, z jakimi musiały zmierzyć się literatki. Odmawiano im prawa do edukacji oraz realizacji marzeń. Wykonywanie niektórych zwodów było negatywnie odbierane w społeczności. To, że w kanonie lektur z przełomu XIX i XX wieku górują mężczyźni, nie oznacza że kobiety nie miały talentu, lecz jego rozwijanie było mocno ograniczane.

„Chodzi o to, abyśmy mieli świadomość, że istniały fascynujące pisarki, działaczki społeczne, bojowniczki o wolność. Są takie nazwiska, o których zapomniano, zaniedbano pamięć o nich. Niektóre specjalnie „wymazywano”, ponieważ ich dzieła podlegały cenzurze, a że nie poruszały „poprawnych” tematów – znajdowały się na liście książek, które zakazywano wydawać” – mówiła profesor Beata Walęciuk-Dejneka.

W kolekcji „Zapomniane pisarki polskie – odkrywanie utraconej historii”, którą znajdziemy na stronie https://zapomnianepisarkipolskie.uws.edu.pl/, możemy zapoznać się z biogramami, portretami oraz twórczością kilkudziesięciu żeńskich postaci literatury polskiej. Okazuje się, że wiele pisarek może poszczycić się bogatym dorobkiem literackim, a utwory jednej z nich – Mieczysławy Łuczyńskiej – swego czasu zajmowały 20. miejsce w rankingu najbardziej poczytnych książek. Profesor Beata Walęciuk-Dejneka zaznaczyła, że choć nie wszystkie dzieła zaliczały się do literatury wysokiej, to nie ujmuje to im wartości. Kolekcja „Zapomniane pisarki polskie – odkrywanie utraconej historii” cały czas się powiększa, a pracuje nad tym zespół niesamowitych i pełnych pasji osób – począwszy od obecnych i emerytowanych pracowników naukowych Uniwersytetu w Siedlcach po studentów polonistyki.

W wykładzie wziął także udział burmistrz Miasta i Gminy Mordy Łukasz Wawryniuk oraz pełniąca obowiązki dyrektora M-GOK w Mordach Emilia Biarda, którzy złożyli seniorom noworoczne życzenia i gratulowali pasji, z jaką uczestniczą w spotkaniach Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Mordach.

„Zapomniane pisarki polskie – odkrywanie utraconej historii”

Utworzono dnia 24.01.2025, 13:04

GODZINY OTWARCIA

pon. - pt.

10:00 - 17:00

soboty według grafiku

9:00 - 13:00

 

Polub nas na Facebooku!

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 20

W poprzednim tygodniu: 50

W tym miesiącu: 14

W poprzednim miesiącu: 229

Wszystkich: 5778

Nie mamy jakiejś książki? Podpowiedz nam jaką kupić!

Nie mamy jakiejś ksiażki? Podpowiedz nam jaką kupić!