26 listopada bibliotekarki z terenu powiatu siedleckiego wzięły udział w seminarium naukowo-warsztatowym poświęconym projektowi badawczemu Zapomniane pisarki polskie - odkrywanie utraconej historii, którego pomysłodawcą i koordynatorem jest dr hab. Beata Walęciuk-Dejneka - profesor Uniwersytetu w Siedlcach.
W pierwszej - naukowej części spotkania dr hab. Beata Walęciuk-Dejneka zaprezentowała kolekcję "Zapomniane pisarki polskie - odkrywanie utraconej historii" jako źródło wiedzy o wybitnych Polkach. Natomiast w drugiej - warsztatowej części mgr Ewa Kozarska opowiedziała o roli digitalizacji w upowszechnianiu nauki na przykładzie kolekcji "Zapomniane pisarki polskie – odkrywanie utraconej historii".
"Chodzi o to, abyśmy mieli świadomość, że istniały fascynujące pisarki, działaczki społeczne, bojowniczki o wolność" – mówiła dr hab. Beata Walęciuk-Dejneka. Prace badawcze to często mozolne poszukiwanie choćby najmniejszych wzmianek o działalności kobiet w XIX i XX wieku. W tym celu zespół badawczy szuka najmniejszych wzmianek o poszczególnych nazwiskach w archiwach, bibliotekach oraz zasobach cyfrowych, książkach, czasopismach itp. W ten sposób od jednej znalezionej informacji do kolejnej odtwarzane są dzieje zapomnianych pisarek.
Realizacja projektu Zapomniane pisarki polskie - odkrywanie utraconej historii ma na celu udostępnianie zdigitalizowanych zasobów kultury w internecie oraz upowszechnianie wiedzy o zapomnianych pisarkach polskich, a także ukazanie ich miejsca w literaturze, kulturze oraz w pamięci zbiorowej. Ważna jest także promocja badań humanistycznych wśród społeczeństwa oraz roli polskich pisarek w rozwoju literatury, kultury, edukacji, nauki i tradycji.
"Na kolekcję składają się biogramy, archiwalne zdjęcia, zapomniana lub nieznana twórczość, czy inne informacje, świadczące o ważnym miejscu pisarek w historii literatury polskiej. Zdigitalizowane zasoby kolekcji nie tylko odkrywają utraconą i zapomnianą historię literatury, ale także pośrednio świadczą o życiu codziennym tych kobiet. Kolekcja upowszechnia i promuje twórczość literacką, opracowania literackie, artykuły i recenzje, adaptacje i przekłady, tłumaczenia, dokumenty osobiste, w których odnajdziemy informacje o postawach patriotycznych, obywatelskich przedstawianych z perspektywy dziejów regionalnych i ogólnokrajowych" (źródło: biuletynpolonistyczny.pl).
Seminarium naukowo-warsztatowe dla bibliotekarzy z terenu powiatu siedleckiego na temat Kolekcji Zapomniane pisarki polskie - odkrywanie utraconej historii ma na celu promocję działań wspaniałej grupy badawczej z UwS Wydział Nauk Humanistycznych UwS oraz dalsze propagowanie idei promocji twórczości i działalności kobiet w różnych dziedzinach wśród czytelników i odbiorców bibliotek.
Zapraszamy do zapoznania się z Kolekcją na stronie https://zapomnianepisarkipolskie.uws.edu.pl/.